Prawnicy o prawie pracy w NGO

Czy wiesz, jak udziela się urlopu pracownikowi niepełnoetatowemu? A może chcesz ukarać swojego podwładnego i masz wątpliwości, czy możesz? To tylko niektóre zagadnienia z prawa pracy, które przybliżaliśmy organizacjom pozarządowych w ramach cyklu „Zapytaj prawnika…”. Teraz wszystkie odpowiedzi z cyklu w jednym miejscu w PORADNIK.NGO.PL!

nowe w PORADNIK.NGO.PL
Zapytaj prawnika... O prawo pracy


Z badań wynika, że stale z pomocy pracowników lub współpracowników korzysta trochę więcej niż jedna trzecia NGO. Organizacje pozarządowe nie są więc znaczącym pracodawcą. Znaczącym nie, ale jednak są. Mają pracowników i współpracowników. Muszą więc przestrzegać kodeksu pracy i innych regulacji związanych z dawaniem zatrudnienia. Nie jest tak, że działalność społeczna usprawiedliwia lekkie traktowanie prawa pracy i nieprzestrzeganie praw pracowniczych. 

Dlaczego księgowego lepiej nie zatrudniać w organizacji pozarządowej w ramach umowy o dzieło. Prowadzenie księgowości, czy koordynacja projektu – zmierzają do zapewnienia zamawiającemu usług, a nie osiągnięcia zindywidualizowanego rezultatu. W związku z tym, w zależności od okoliczności związanych z wykonywaniem tych czynności, mogą one stanowić przedmiot umowy o świadczenie usług (do której stosuje się przepisy o umowie zlecenia) lub umowy o pracę, a nie umowy o dzieło.

Księgowa, księgowy… No właśnie. Zdaje się, że z samej nazwy wiadomo, co ma robić? Czy w związku z tym możemy zrezygnować z określenia zakresu obowiązków osoby, która „robi nam księgowość”? Możemy. Kiedy z nazwy stanowiska w sposób dostateczny wynika, jaki jest zakres obowiązków pracownika, przekazywanie odrębnej informacji z opisem obowiązków nie jest konieczne.   

Tak przedstawiają się przykładowe zagadnienia w cyklu „Zapytaj prawnika… o prawo pracy”. Wszystkie publikowane na przełomie 2016 i 2017 r. artykuły z tego cyklu zebraliśmy w jednym miejscu w PORADNIK.NGO.PL. Zapraszamy!
 

Cykl „Zapytaj prawnika…” przygotowany został przez portal ngo.pl we współpracy z Centrum Pro Bono. W cyklu odpowiadaliśmy na pytania organizacji pozarządowych z różnych dziedzin prawa. NGO opisywały swoje problemy, a prawnicy z wybranych kancelarii udzielali informacji, na podstawie których powstawały potem artykuły.

Na pytania z zakresu prawa pracy odpowiadała kancelaria Wardyński i Wspólnicy.

nowe w PORADNIK.NGO.PL
Zapytaj prawnika... O prawo pracy

 

zobacz cały dział ZATRUDNIANIE (pracownicy, współpracownicy, podróże, urlopy) w poradnik.ngo.pl.


Jak przestrzegać prawa w NGO, jakie przepisy są ważne dla NGO – dowiesz się w serwisie poradnik.ngo.pl.

Informacja własna portalu ngo.pl

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!

SKOMENTUJ

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora.


KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.