Prawnicy o odpowiedzialności zarządów

Kiedy i jaką odpowiedzialność ponosi małoletni członek władz stowarzyszenia zwykłego? Z czyjego majątku organizacja zwraca źle wykorzystaną dotację? To tylko niektóre zagadnienia dotyczące odpowiedzialności członków władz stowarzyszeń i fundacji, które przybliżaliśmy organizacjom pozarządowych w ramach cyklu „Zapytaj prawnika…”. Teraz wszystkie odpowiedzi z cyklu w jednym miejscu w PORADNIK.NGO.PL!

pixabay.com, CC0 Public Domain


Zarządy fundacji i stowarzyszeń, na co dzień i od święta, pełnią kluczową rolę w działaniach NGO. Bez udziału ich członków trudno formalnie podjąć jakąkolwiek decyzję. To na nich spoczywa też większość dotyczących organizacji pozarządowych obowiązków (zobacz: obowiązki). Pełnienie funkcji we władzach NGO oznacza również odpowiedzialność. Także finansową.

Co się dzieje, kiedy urząd wzywa organizację pozarządową do zwrotu dotacji? Co do zasady, jeśli dotacja została źle rozliczona czy wydana, i urząd wydaje decyzję nakazującą zwrot, decyzja ta skierowana jest do osoby prawnej, której udzielono dotacji. Czyli dotację zwraca organizacja pozarządowa.

NGO zwraca dotację wykorzystując środki będące w jej dyspozycji. Są jednak takie ich rodzaje, które nie mogą być wykorzystane. Przykład: środki otrzymane w ramach innej dotacji z budżetu państwa na określony cel. Jednak nie zawsze. Organizacja nie może „ruszyć” tych środków tylko wtedy, kiedy znajdują się one na wyodrębnionym koncie bankowym.

Tak przedstawiają się przykładowe zagadnienia w cyklu „Zapytaj prawnika… o odpowiedzialność zarządu”. Wszystkie publikowane na wiosnę 2017 r. artykuły tego cyklu zebraliśmy w jednym miejscu w PORADNIK.NGO.PL. Zapraszamy!

Cykl „Zapytaj prawnika…” przygotowany został przez portal ngo.pl we współpracy z Centrum Pro Bono. W cyklu odpowiadaliśmy na pytania organizacji pozarządowych z różnych dziedzin prawa. NGO opisywały swoje problemy, a prawnicy z wybranych kancelarii udzielali informacji, na podstawie których powstawały potem artykuły.

Na pytania dotyczące odpowiedzialności zarządów odpowiadała kancelaria CMS Cameron Mc Kenna.

 

zobacz cały dział WŁADZE (w stowarzyszeniu, w fundacji, zasady działania władz) w poradnik.ngo.pl.
 


Jak przestrzegać prawa w NGO, jakie przepisy są ważne dla NGO – dowiesz się w serwisie poradnik.ngo.pl.

Informacja własna portalu ngo.pl

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!

SKOMENTUJ

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora.


KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.