Pytamy o dostępność: Osoby z niepełnosprawnościami ruchowymi

Organizacja przygotowuje wydarzenie, na które zaprasza osoby z niepełnosprawnością ruchową. Na co koniecznie musi zwrócić uwagę, czego dopilnować, podpowiada Donata Kończyk, Pełnomocnik Prezydenta m.st Warszawy ds. dostępności.

Pytanie organizacji:
Organizujemy wydarzenie, na którym spodziewamy się uczestników z niepełnosprawnościami ruchowymi. Jak powinno być wyposażone miejsce, w którym odbędzie się nasze wydarzenie, aby było dostosowane do potrzeb takich osób?

Pełnomocniczka Prezydent m.st. Warszawy ds. dostępności, Donata Kończyk, wyjaśnia:

Donata Kończyk, Pełnomocnik Prezydenta m.st Warszawy ds. dostępnościPrzygotowując wydarzenie, w którym wezmą udział osoby z niepełnosprawnością ruchową trzeba zadbać o dostępność dla nich nie tylko sali, w której odbędzie się wydarzenie, ale całego obiektu.

Powinno być to miejsce dostępne pod względem architektonicznym, ale nie tylko. Należy przyjrzeć się także, czy jest dostępne komunikacyjnie. Czy są miejsca parkingowe dla niepełnosprawnych? Czy można dojechać komunikacją miejską? Jaką? Dobrze jest sprawdzić okoliczne miejsca komunikacyjne, jak wyglądają, czy i jak można się z nich wydostać, jaka jest droga dotarcia na miejsce wydarzenia.

Ważne jest, aby wszystkie te informacje rzetelnie przekazać uczestnikom. Należy ich także powiadomić, jak wygląda obiekt, w którym odbędzie się wydarzenie, czy i gdzie jest wejście bez schodów. A jeśli są schody – czy jest jakaś rampa, aby wjechać wózkiem. Nie polecam urządzeń elektronicznych typu podnośniki, ponieważ może się zdarzyć, że w dniu wydarzenia nie będą działać. Nie polecam także organizowania ekipy silnych panów do przenoszenia wózków. Z perspektywy użytkowników na wózkach nie jest to rozwiązanie ani komfortowe, ani wskazane, ani pozwalające na zachowanie elementarnej godności. A są też użytkownicy na wózkach, zwłaszcza elektronicznych, których po prostu nie da się wnieść.

Uczestnicy wydarzenia powinni mieć możliwość swobodnego dostania się do sali, w której odbywa się wydarzenie. Nie powinno być progów, drzwi powinny być szerokie, najlepiej min. 90 cm. W sali powinno być na tyle dużo przestrzeni, aby nasz uczestnik mógł się tam przemieszczać i nie siedział w drzwiach w wejściu, ponieważ nie da się przejechać dalej, bo np. są schody albo na stałe przykręcone krzesła.

 

 

Warto zwrócić uwagę na to, gdzie jest umiejscowiony i jak wygląda np. blat recepcyjny, gdzie mają się zgłaszać uczestnicy wydarzenia. Aby mogli wygodnie na wózku podjechać i podpisać listę, czy pobrać materiały.

Do potrzeb osób z niepełnosprawnościami ruchowymi lub poruszających się na wózkach powinna być także dostosowana toaleta (podstawa to poręcze, aby można było się oprzeć i przesiąść, wystarczająca przestrzeń manewrowa pozwalająca zmienić pozycję, łatwy dostęp do umywalki). Toaleta powinna być także w odległości stosunkowo łatwej do pokonania.

Jeśli mamy wśród uczestników osoby niepełnosprawne ruchowo, ale nie poruszające się na wózkach, to należy zwrócić uwagę np. na to, czy schody mają poręcze. Jeżeli nie ma komunikacji pionowej windą w danym obiekcie, to powinny być poręcze.

Sala, w której odbywa się wydarzenie, nie powinna znajdować na wysokim piętrze. Szczególnie jeśli w obiekcie nie ma windy. Nie możemy zakładać, że osoby z niepełnosprawnościami ruchowymi będą się wdrapywać po schodach np. na czwarte piętro.

Dobrze by było, gdyby krzesła miały podłokietniki, żeby można było się wesprzeć wstając.

Ta lista oczywiście nie wyczerpuje wszystkich aspektów dostępności miejsca, bo zawsze analiza musi być związana z konkretnym miejscem oraz porównana z warunkami, które zapewniamy pozostałym uczestnikom.

Cykl „Pełnomocnik ds. Dostępności odpowiada” ma na celu wyjaśnienie wątpliwości zgłaszanych przez organizacje pozarządowe, współpracujące z osobami z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. Konsultuje go p. Donata Kończyk, Pełnomocnik Prezydenta m.st. Warszawy ds. dostępności.

 Poznaj ofertę SCWO: warszawa.ngo.pl/scwo


źródło: inf. własna [warszawa.ngo.pl]
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!

SKOMENTUJ

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora.


KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.