Organizacje pozarządowe przeciwne propozycjom Joachima Brudzińskiego

Zapowiedź zmiany w ustawie o zasadach prowadzenia zbiórek publicznych, która padła z ust ministra spraw wewnętrznych i administracji Joachima Brudzińskiego podczas debaty w Sejmie, budzi zaniepokojenie. – Apelujemy o pozostawienie ustawy o zbiórkach publicznych bez zmian – czytamy w przesłanym do portalu NGO.pl dokumencie.

autor(ka): Forum Darczyńców

2018-02-05, 16.47
Grafika: Grzegorz Laszuk

Pod apelem podpisało się jak dotąd (do 5 lutego 2018) 28 organizacji pozarządowych. Organizacje, które chciałyby jeszcze dołączyć do sygnatariuszy, mogą napisać na: .

 Warszawa, dnia 5 lutego 2018 r.

Sz.P. Joachim Brudziński
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji
ul. Stefana Batorego 5
02-591 Warszawa

Apel organizacji pozarządowych o pozostawienie bez zmian ustawy o zasadach prowadzenia zbiórek publicznych.

Koalicja organizacji społecznych, które w latach 2009-2014 zabiegały o nowy kształt przepisów dotyczących zbiórek publicznych oraz inne organizacje, z niepokojem przyjmują wypowiedzi Pana Joachima Brudzińskiego, Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, zapowiadające zmiany ustawy o zasadach prowadzenia zbiórek publicznych.

Uchwalona w marcu 2014 roku ustawa jest przykładem dobrego prawa, które ułatwia organizacjom społecznym i obywatelom zakładającym komitety zbieranie środków finansowych na ich inicjatywy. Obecny system umożliwia darczyńcom łatwe sprawdzenie, czy dana zbiórka została zgłoszona, jakie są jej cele, a - po jej zakończeniu - ile środków zostało zebranych i na co zostały wydatkowane. Informacje te dostępne są publicznie na stronie internetowej zbiórki.gov.pl.

Jednocześnie Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji pełni nadzór nad prowadzonymi zbiórkami pod kątem ich zgodności z prawem. Korzystając ze swoich uprawnień może odmówić przyjęcia zgłoszenia zbiórki, jeśli jest ona niezgodna z prawem lub nie mieści się w zakresie zadań publicznych (art. 15 ustawy).

Wyjątkowość ustawy o prowadzeniu zbiórek publicznych polega na tym, że wprowadziła rozwiązanie proste dla podmiotów prowadzących zbiórki, przejrzyste z perspektywy darczyńców i, co bardzo ważne, jednocześnie bezpieczne z pespektywy nadzoru państwa. Dzięki temu możliwe jest mobilizowanie się obywateli i organizacji społecznych wobec ważnych dla nich inicjatyw m.in. takich, które wymagają szybkiej reakcji np. w przypadku klęsk żywiołowych.

Warto też dodać, że ustawa powstała w wyniku modelowych konsultacji publicznych. Do przygotowania założeń nowych przepisów rząd zaprosił szerokie grono organizacji prowadzących zbiórki na różne cele społeczne. Organizacje oraz urzędnicy zdiagnozowali problemy wynikające z obowiązujących wcześniej przepisów m.in. nadmiar formalności związany z procedurą ubiegania się o pozwolenie. Wspólnie dyskutowano o rozwiązaniach, które pozwolą na sprawne, skuteczne i przejrzyste prowadzenie zbiórek. Zadbano o przepisy umożliwiające Ministrowi nadzór nad zbiórkami, a także zapewniające łatwy dostęp do wiedzy na ich temat dla obywateli. Prace nad założeniami nowego aktu prawnego były relacjonowane na portalu ngo.pl. Następnie projekt nowej ustawy był przedmiotem konsultacji publicznych, w których mogli wziąć udział wszyscy zainteresowani. Uchwalenie nowej ustawy w 2014 roku było jednoznacznym sukcesem – przyjęto prostą i efektywną regulację, dzięki której organizacje społeczne mogą skuteczniej rozwiązywać istotne problemy społeczne. 

Apelujemy o pozostawienie ustawy o zbiórkach publicznych bez zmian. 

 

 1. ClientEarth Prawnicy dla Ziemi
 2. Federacja Polskich Banków Żywności
 3. Forum Darczyńców w Polsce
 4. Fundacja e-Państwo
 5. Fundacja im. Stefana Batorego
 6. Fundacja Hospicyjna
 7. Fundacja Orange
 8. Fundacja Panoptykon
 9. Fundacja Pole Dialogu
 10. Fundacja "Przestrzeń dla edukacji"
 11. Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego
 12. Fundacja TVN „nie jesteś sam”
 13. Greenpeace
 14. Helsińska Fundacja Praw Człowieka
 15. Instytut Spraw Publicznych
 16. Pracownia Badań i Innowacji Społecznych "Stocznia"
 17. Projekt: Polska
 18. Stowarzyszenie Amnesty International
 19. Stowarzyszenie Interwencji Prawnej
 20. Stowarzyszenie Klon/Jawor
 21. Stowarzyszenie Miłość Nie Wyklucza
 22. Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych
 23. WWF Polska
 24. Ruch "Obywatele dla edukacji"
 25. Sieć Obywatelska Watchdog Polska
 26. Stowarzyszenie im. prof. Zbigniewa Hołdy
 27. Stowarzyszenie przeciw Antysemityzmowi i Ksenofobii Otwarta Rzeczpospolita
 28. Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce w Polsce
   

Organizacjo, chcesz dołączyć swój podpis? Napisz na: .

 

Wiadomość nadesłana przez czytelniczkę/czytelnika portalu www.ngo.pl.

źródło: forumdarczyncow.pl
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!

SKOMENTUJ

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora.


KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.