Orły przednie lecą do Chatki Górzystów

Schronisko Chatka Górzystów w Górach Izerskich to coś dla prawdziwych wędrowców – brak prądu, kąpiele w strumieniu i samodzielne palenie w piecach – miejsc jest niewiele i są oblegane. Tutaj właśnie 28 czerwca odbędzie się kolejna akcja z cyklu "Śmieci skrzydeł nie mają", w ramach której spotka się młodzież i dzieci z Wrocławia i Janowic Wielkich pod opieką Krystyny Pisarskiej – działaczki społecznej z Janowic Wielkich.

Wiadomość archiwalna

A A A

2018-06-25, 13.43
Dominik Dobrowolski - pomysłodawca i koordynator akcji ”Śmieci skrzydeł nie mają” w Polsce
Akcja ”Śmieci skrzydeł nie mają” w Samotni, w Karkonoszach

– 28 czerwca (w czwartek) zapraszamy na godzinę 10.30 do Chatki Górzystów na warsztaty ekologiczne, które poprowadzę – mówi Dominik Dobrowolski, pomysłodawca i koordynator akcji "Śmieci skrzydeł nie mają " w Polsce. – W planie także wspólne montowanie specjalnych edukacyjnych tabliczek z Orłem Przednim zarówno w Chatce Górzystów, jak i w schronisku Orle. Zapraszam też na sprzątanie szlaku podczas schodzenia do Jakuszyc – zachęca.

Jak dojść do schroniska?

Do schroniska można dotrzeć trzema szlakami – czerwonym z Jakuszyc przez schronisko Orle aż na Halę, żółtym przez Rozdroże Pod Kopą do Rozdroża Izerskiego oraz niebieskim ze Świeradowa przez Polanę Izerską. Do schroniska prowadzą wygodne drogi piesze i rowerowe. Zimą Hala porównywana jest do Syberii, ze względu na trudne warunki pogodowe. Wybierając się w tę okolicę, nawet latem, powinniśmy zaopatrzyć się w ciepłą odzież.

Skąd pomysł na akcję?

Każdego roku polskie góry odwiedza coraz więcej turystów. Rekordy frekwencji biją szlaki w Karkonoszach, Beskidach, Tatrach i Bieszczadach. Niestety wraz z turystami drastycznie zwiększa się ilość śmieci, które pozostają w schroniskach oraz na górskich trasach. Wzrastają koszty wywożenia śmieci i sprzątania szlaków – osiągają już wysokość kilkudziesięciu tysięcy złotych rocznie dla poszczególnych schronisk. Lasy Państwowe, samorządy i górskie Parki Narodowe wydają na akcje sprzątania setki milionów złotych rocznie.

A przecież wystarczyłoby, gdyby turyści wzięli sprawę dosłownie w swoje ręce i zabrali śmieci do swoich plecaków, nie zostawiając ich w schroniskach ani na szlakach. Główny apel, jaki kierowany jest do turystów to

„Zabierz ze sobą śmieci, które wniosłeś w góry, znieś je w swoim plecaku na swoich nogach na dół, posegreguj i wrzuć do odpowiednich pojemników na odpady!”.

W ramach programu „Śmieci skrzydeł nie mają" w górskich schroniskach, na słupkach z oznakowanymi szlakami i na wyznaczonych górskich trasach są montowane specjalne edukacyjne tabliczki, zachęcające turystów do niepozostawiania śmieci. Na tabliczkach występuje ekobohater akcji, czyli orzeł przedni – wspaniały symbol polskich gór, który zachęca do troski o ich czystość.

Organizowane są także regularne akcje sprzątania szlaków górskich z udziałem wolontariuszy i działania edukacyjne w mediach. Koalicja Recykling Górom wspiera finansowo akcje. Do Koalicji już przystąpiły: Fundacja PlasticsEurope Polska, Fundacja ProKarton oraz Stowarzyszenie Eko-Unia. Akcje są organizowane od wiosny 2018 i odbyły się już w schroniskach: Andrzejówka (Góry Suche), Szwajcarka (Góry Sokole), Samotnia i Strzecha Akademicka (Karkonosze), Wysoki Kamień ( Izery).

Wszyscy zainteresowani przyłączeniem się do Koalicji Recykling Górom oraz zaproszeniem „Orła Przedniego" na swój teren proszeni są o bezpośredni kontakt z koordynatorem i pomysłodawcą programu „Śmieci skrzydeł nie mają" w Polsce – ekologiem i podróżnikiem Dominikiem Dobrowolskim: , tel. 697 092 978.

 

Dominik Dobrowolski - pomysłodawca i koordynator akcji "Śmieci skrzydeł nie mają" w Polsce

Pomysł polskiej edycji akcji "Śmieci skrzydeł nie mają" narodził się w Dolomitach, gdzie od lat prowadzona jest ekologiczna akcja "I rifiutti non hanno le ali".
Szczegóły programu:
facebook.com/recyklinggorom instagram.com/recyklinggorom twitter.com/recyklinggorom.

miejsce: Schroniska górskie: Chatka Górzystów i Orle, Izery, woj. dolnośląskie
data wydarzenia: 2018-06-28
organizator: Dominik Dobrowolski
e-mail: dominik@cycling-recycling.eu
www: http://www.cycling-recycling.eu 
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!

SKOMENTUJ

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora.


KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.