16 lipca – termin ważny dla „organizacji przedsiębiorców” i OPP

Twoja fundacja prowadzi działalność gospodarczą? Twoje stowarzyszenie ma status OPP? Pamiętajcie o sprawozdaniach – 16 lipca 2018 r. mijają terminy!

Organizacje prowadzące działalność gospodarczą – sprawozdanie do KRS

Organizacje prowadzące działalność gospodarczą – czyli te, które widnieją w KRS w rejestrze przedsiębiorców – mają obowiązek złożenia sprawozdania finansowego do KRS w ciągu 15 dni od daty jego zatwierdzenia.

Jeśli sprawozdanie finansowe zostało zatwierdzone w ostatnim możliwym dniu, czyli 30 czerwca, to termin złożenia sprawozdania w KRS mija 15 lipca. W tym roku 15 lipca to niedziela, dlatego formalnie można pozwolić sobie na złożenie sprawozdania 16 lipca 2018 r. – w poniedziałek. Namawiamy jednak, żeby nie czekać z tym do ostatniego dnia!

Jeśli zatwierdzenie sprawozdania finansowego nastąpiło wcześniej, to wcześniej minął termin wysłania sprawozdania do KRS: „organizacja przedsiębiorca” ma na to 15 dni od daty zatwierdzenia.

W 2018 r. (a dokładnie od 15 marca tego roku) składanie sprawozdań finansowych do KRS odbywa się elektronicznie, przez stronę internetową. To nowość, dlatego poświęciliśmy jej odrębne teksty, z którymi warto się zapoznać: 


Organizacje pożytku publicznego – sprawozdanie do bazy sprawozdań NIW

Organizacje pożytku publicznego (OPP) co roku muszą zamieścić sprawozdanie merytoryczne i finansowe w Internetowej Bazie Sprawozdań Organizacji Pożytku Publicznego. Bazę sprawozdań OPP prowadzi Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. 

Chcesz wiedzieć, gdzie składać sprawozdania OPP? Zobacz wiadomość: Składasz sprawozdania OPP? Skorzystaj ze „starej” bazy.


Organizacje pożytku publicznego zamieszczają sprawozdania w bazie do 15 lipca. OPP, których rok obrotowy jest inny niż kalendarzowy zamieszczają sprawozdania w terminie do 30 listopada. Jeśli OPP nie dotrzymują terminu, grozi im wykluczenie z listy organizacji pożytku uprawnionych do otrzymywania 1% podatku w kolejnym roku. W 2018 r. termin 15 lipca dla sprawozdań OPP, podobnie jak w przypadku opisanych wyżej sprawozdań do KRS, przesuwany jest na poniedziałek – 16 lipca 2018 r.


Baza sprawozdań OPP to baza w internecie. Jeśli zbyt dużo organizacji w jednym czasie zaczyna z niej korzystać (zamieszczać sprawozdania), potrafi sprawiać kłopoty. Nie warto więc czekać do ostatniego dnia!
 

Przypominamy – organizacja pożytku publicznego musi także upublicznić sprawozdanie merytoryczne i finansowe na swojej stronie internetowej.

 

 


Jak przestrzegać prawa w NGO, jakie przepisy są ważne dla NGO – dowiesz się w serwisie poradnik.ngo.pl.Poznaj ofertę SCWO: warszawa.ngo.pl/scwo


Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!

SKOMENTUJ

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora.


KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.