Rozmawiali o dorosłości osób z niepełnosprawnościami

6 października prawie 300 osób spotkało się we Wrocławiu na konferencji „Wiek młodzieńczy, okres przejściowy i dorosłość osób z chorobami rzadkimi – wyzwania dla medycyny i społeczeństwa”, organizowanej przez Fundację „Potrafię Pomóc” oraz Wydział Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Fot. Elżbieta Wyskiel

Poruszaliśmy tematy ważne, a zarazem rzadko omawiane, np. seksualność i zdrowie psychiczne osób z niepełnosprawnością intelektualną czy dyskryminacja pacjentów mających trudności z komunikacją.

Zdrowie psychiczne i seksualność osób z niepełnosprawnością intelektualną czy dyskryminacja pacjentów mających problemy z komunikacją w gabinetach lekarskich czy w urzędach. To tylko kilka tematów, o których dyskutowało prawie 300 uczestników zorganizowanej w ten weekend we Wrocławiu konferencji „Wiek młodzieńczy, okres przejściowy i dorosłość osób z chorobami rzadkimi – wyzwania dla medycyny i społeczeństwa”.

Organizatorzy wydarzenia to Fundacja „Potrafię Pomóc” oraz Wydział Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Wśród prelegentów znaleźli się wybitni specjaliści – między innymi lekarze specjalizujący się w chorobach rzadkich, jak również przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz rodzice i opiekunowie osób niepełnosprawnych, którzy realizują nowatorskie pomysły pomocy.

Wśród publiczności szczególne poruszenie oraz wiele emocji - i smutnych, i radosnych - wywołały wystąpienia osób z niepełnosprawnościami, które w czasie konferencji zabrały głos oraz samodzielnie opowiedziały o swoim życiu i marzeniach. Ewa i Wiktoria urodziły się z zespołem Pradera-Williego, chorobą wiecznego głodu. W trakcie konferencji głos zabrali również goście z Cafe Równik.

Duże oczekiwania i emocje budził także ostatni z zaplanowanych wykładów. Seksuolog, prof. nadzw. dr hab. Remigiusz Kijak, poruszył temat, który wciąż stanowi tabu – mówił o seksualności osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Po wykładach nie zabrakło czasu na dyskusję i wnioski. To refleksje prezesa Fundacji „Potrafię Pomóc”, pana Adama Komara: „Ważne by pamiętać o tym, że potrzebna jest opieka wspierająca a nie wyręczająca. Osoby z niepełnosprawnością intelektualną są świadome swoich potrzeb, oczekują traktowania podmiotowego, a nie przedmiotowego. Nie można infantylizować kontaktów z osobą z niepełnosprawnością intelektualną. Ważne, by nie popełniać tego błędu, np. w gabinetach lekarskich. Niestety, zdarza się, że lekarz, zamiast nawiązywać kontakt i relacje z osobą z niepełnosprawnością, koncentruje się wyłącznie na rozmowie z opiekunem.”

„Wiek młodzieńczy, okres przejściowy i dorosłość osób z chorobami rzadkimi” to kolejna z serii konferencji współorganizowanych przez wrocławską Fundację „Potrafię Pomóc”. Takie spotkania na celu mają przede wszystkim pomoc osobom niepełnosprawnym i ich rodzicom, którzy w czasie konferencji otrzymują informacje o tym, jak radzić sobie w codziennym życiu, w jaki sposób pomóc, jak przedstawiają się najnowsze badania naukowe. Ważny jest wymiar praktyczny - to szansa, by skonsultować się ze specjalistami, ekspertami w swojej dziedzinie. Wiedzę, której próżno szukać w książkach, mogą również zyskać terapeuci, pedagodzy, psycholodzy czy studenci. Konferencje cieszą się dużym zainteresowaniem.

Sobotnia konferencja współfinansowana była ze środków PFRON będących w dyspozycji Urzędu Miasta Wrocławia – Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w ramach projektu “Wrocław bez barier, czyli dzieci mają głos – edycja 3”. Jednym z punktów konferencji było wręczenie certyfikatów „Wrocław bez barier” dla osób, instytucji, organizacji czy przedsiębiorstw, które wyróżniają się postawą godną naśladowania, podejmując działania na rzecz pełnej dostępności i integracji.

organizator: Fundacja "Potrafię Pomóc" na rzecz Dzieci Niepełnosprawnych z Wadami Rozwojowymi
adres: Cybulskiego Wojciecha 35h, 50-205 Wrocław, woj. DS
tel.: 509 685 328, e-mail: sekretariat@potrafiepomoc.org.pl
www: http://potrafiepomoc.org.pl 
źródło: Fundacja "Potrafię Pomóc" na rzecz Dzieci Niepełnosprawnych z Wadami Rozwojowymi
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!

SKOMENTUJ

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora.


KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.