Lekcje Sztuki: nowe przestrzenie - ruszamy z otwartymi wykładami!

„Lekcje sztuki” to cykl spotkań o formule wykładów, prowadzonych przez artystów, makerów, projektantów i kuratorów. Po raz pierwszy projekt zagości we wrocławskiej Recepcji pod hasłem „Nowe przestrzenie”. Tematyka spotkań w sezonie jesiennym będzie dedykowana intermedialnym poszukiwaniom i praktykom artystycznym.

2018-10-11, 14.15

Celem organizatora projektu, Fundacji Ładne Historie, jest zaprezentowanie szerszej publiczności najbardziej interesujących trendów w polskim i międzynarodowym środowisku twórczym. Formuła ta doskonale sprawdziła się podczas dwóch dotychczasowych odsłon projektu, które odbywały się w Świdnicy, a nadchodząca edycja będzie jednocześnie jego wrocławską premierą.

Hasło edycji, „Nowe przestrzenie” można odczytywać dosłownie, ale odnosi się też ono do zaproponowanej tematyki cyklu: podczas czterech kolejnych spotkań będziemy się przyglądać nowym narracjom w sztuce, mediom interaktywnym, kulturze remiksu oraz procesowi nadawania nowego znaczenia analogowym praktykom artystów-plastyków i „przywracania” ich kulturze onlinowej. Przeanalizujemy rolę technologii audiowizualnej na styku sektorów, a także skupimy się na nowej definicji obiektu w sztuce, zwłaszcza tej tworzonej pomiędzy światem fizycznym i cyfrowym. Wszystko to w towarzystwie najbardziej interesujących postaci młodego pokolenia polskich twórców.

Spotkania będą się odbywały we wtorki o godzinie 18:00. Wszystkie mają otwarty, bezpłatny charakter. Szczegółowy program spotkań przedstawia się następująco:

23.10.2018 godz. 18:00

“Alfabet nowychnarracji”

Prowadzenie: Anna Desponds

O tym, czym są nowe narracje w sztuce i kto za nimi stoi. Wykład będzie swoistym przeglądem najciekawszych prac z dziedziny nowych mediów polskich i zagranicznych artystów.

30.11.2018 godz. 18:00

“Mix i Mushup kultury wizualnej”

Prowadzenie: Beata Śliwińska/ Barrakuz

Tematem wykładu jest zjawisko digitalizacji procesu twórczego, czyli droga przez jego wszystkie etapy, od papieru do zaawansowanego projektu cyfrowego, łączenie znaczeń i wizualna dekonstrukcja.

06.11.2018 godz. 18:00

“Złudzenia. Nowe media w sztuce”

Prowadzenie: MarekStraszak

Tematem spotkania jest wpływ technologii na naszą percepcję. Wykład będzie traktował o technikach audiowizualnych w kontekście realizacji artystycznych i biznesowo-rozrywkowych, czyli… dokąd to wszystko zmierza.

13.11.2018 godz. 18:00

“Między bitami a atomami – o łączeniu świata fizycznego z cyfrowym w praktyce artystycznej”

Prowadzący: Jakub Koźniewski/ PanGenerator

Spotkanie dotyczące nowych możliwości kreowania obiektów i sytuacji artystycznych, które łączą światy fizyczny i cyfrowy. Na przykładzie działań grupy panGenerator oraz najnowszych prac badawczych i eksperymentów z obszaru projektowania interfejsów i interakcji.

Więcej informacji można znaleźć na stronie www oraz na Facebooku. Organizatorem projektu jest Fundacja Ładne Historie. Partnerem projektu jest Strefa Kultury Wrocław.

O Nowych Przestrzeniach opowiadają:

Anna Desponds – menedżerka kultury, kuratorka filmowa. Wspótwórczyni wydarzeń i wystaw, ostatnio konferencji Digital Cultures. Interesuje ją nowe narracje audiowizualne i hybrydowa kultura cyfrowa. Razem z Agnieszką Słodownik opowiada o nich w podkaście Odbiornik magazynu dwutygodnik.com. Członkini zarządu Fundacji Pełne Zanurzenie i współorganizatorka sieci StoryCode Warsaw skupiającej twórców immersyjnych form narracyjnych, takich jak cinematic VR czy webdoki. W przeszłości związana m.in. z festiwalem dokumentalnym i firmą dystrybucyjną Against Gravity. Pracuje w Warszawie i Berlinie.

Beata “Barrakuz” Śliwińska – z wykształcenia architekt krajobrazu, z zamiłowania i zawodu visual designerka i ilustratorka. Mieszka i tworzy w Warszawie. Jest fanką kolażu i na tej technice opiera głównie swój styl pracy. Jest autorką postprodukcji graficznej sesji edytorialowych i modowych, okładek płyt muzycznych, okładek książek, ilustracji, oprawy graficznej wydarzeń kulturalnych, koncertów, a także identyfikacji wizualnych. Prowadzi autorski sklep internetowy z grafikami, prowadzi warsztaty graficzne. Techniki, z których najczęściej korzysta to kolaż digitalowy, ale bazuje także na analogach i tworzeniu odręcznych obrazków. Współpracuje m.in. z Adidasem, Audioriver Festival, Puro Hotels, Magazynem Usta, Asfalt Records, Charaktery, Skoda Polska, Local Heroes, Orska, Flirtini, Levi's, etc. Jest autorką okładek płyt muzycznych spod szyldu U Know Me Records, Sony Music, Warner czy ART2. Projekty Beaty pojawiały się na łamach HUF Magazine, Newonce, Zwykłe Życie, Label Magazine, Futu, Fathers, KMAG, Lounge Magazine, Pismo. Jej pracę docenił i wydrukował włoski Vogue, a plakaty były prezentowane podczas LA Artistic Book Fair w Los Angeles. Nagrodzona w tym roku za Polish Graphic Design Award 2018 za najlepszą ilustrację prasową i wyróżniona za plakat komercyjny. Nominowana w kategorii Projektant w konkursie Projekt Roku 2017.

Marek Straszak – spektrum jego działań obejmuje głównie wizualne sztuki multimedialne: animacje, instalacje interaktywne oraz wizualizacje. Studia na Wrocławskiej ASP (Fotografia i Multimedia) i FH Krefeld (Grafik Design) , UdK Berlin (Media Eksperymentalne) oraz stypendium na Collage of Art w Sydney (Australia). Udział w przeciągu ostatnich 5 lat w ponad 40 warsztatach i kursach z zakresu sztuki operatorskiej, animacji (różnorodne techniki), programowania oraz instalacji interaktywnej w Polsce, Niemczech i Australii. Swoje prace prezentował m.in. na KAN Wrocław 2008, w Kazimierzu n. Wisłą, w CSW Zamek Ujazdowski Warszawa (Miasto krótkich filmów). Laureat konkursów: Art And Buisness – Obraz roku 2006, TVP2 Dolina Kreatywna, Vj Contest 2007 Bochum (DE), ArtByChance – world selection 2010, 1st prize Animation emerging award BubleGumFestival New York 2010, Grand Prix dla Animaterii (kolektyw audiowizualny) w Showreel Competition na Poznań Vivisesja Festival 2011. Obecnie jest rezydentem artystycznym w CK ZAMEK, razem z Tomkiem Gestwickim i Pawłem Czarkowskim koordynuje produkcje Filmu Interaktywnego.  Jest członkiem Fundacji Movlab, kolektywu Audiowizualnego Animateria, udziela się twórczo przy Kluboksięgarni Głośna w Poznaniu. Podczas kilkuletniej działalności współpracowal min. z AlterAlt, Aduma Interaktiv, Fundacja Ad Arte, CK Zamek, Human Art Technology Center.

Jakub Koźniewski – projektant i artysta działający na polu nowych mediów w ramach kolektywu PanGenerator. Tworzy instalacje i obiekty interaktywne z nurtu tangible interaction, physical computing, internet of things. Jego prace są regularnie publikowane na najważniejszych portalach podejmujących tematykę sztuki, projektowania i nowych technologii oraz prezentowane na festiwalach i wystawach w Polsce i na całym świecie. Zdobywca Złotego Lwa w Cannes w kategorii Design w 2016 roku. Prowadzi zajęcia na podyplomowych studiach Creative Coding na School of Form.

miejsce: Wrocław, woj. dolnośląskie
data wydarzenia: od 2018-10-23 do 2018-11-13
organizator: Fundacja Ładne Historie
adres: Komunardów 11 lok. 4A, 58-100 Świdnica, woj. DS
źródło: Fundacja Ładne Historie
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!

SKOMENTUJ

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora.


KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.